2011. június 25., szombat

Vágányok rögzítése, és a rengeteg vezeték...

Amint a képen látható elkészült a vágányzat. Még egy rövid csonka vágány épült az állomás kijáratába, ami igazából a majdani folytatásnál kaphat szerepet. Egyelőre egy kocsi vagy egy nem túl hosszú mozdony tárolására alkalmas.


A legunalmasabb része zajlik a dolognak, vezetékszerelés. Pályarészek és szakaszolások táplálása, majd a váltók és a már meglévő jelzőké. Kell egy halom nyomógomb és kapcsoló. Bár pici az asztal azért lesz rajta mit kapcsolgatni. De az még egyelőre odébb van. Most először a táplálás lesz elkészítve és egy ideiglenes kapcsolósorral a szakaszolások vezérlése. Ha ez megvan, a vezérlő egység elkészüléséig lehet kicsit tesztelgetni a pályát. Már épp idelye lenne egy rendeset villanyvonatozni. Lassan van mivel.

2011. június 23., csütörtök

Megérkeztek a váltók, végleges a pályaterv...

Ma megérkezett a nyolc TT váltó. Kicsit meg kellett változtatni a pályatervet, mivel a nyolcból mindössze kettő volt jobbos váltó. Nem túl nagy a változás, csak a rejtett állomás csonkavágányának a bejárati váltója került az állomás másik végére. A nyolcból hét váltó menthető volt, bár egy kézi kapcsolású jobbost be kellett áldozni.
A képen látható pálya lett a végleges megoldás, még egy csonkavágány elképzelhető az állomástól jobbra bekötve a tároló vágányba. Rövid szerelvények, rövid mozdonyok fognak tudni ezen a pályán hatékonyan dolgozni. A két négytengelyes hűtő alapból elfoglal egy tároló vágányt. Ez van, majd megoldjuk. Rengeteg tolatásra vonatmozgásra lesz nem csak lehetőség, hanem szükség is.
Az asztal az egyelőre még nem rejtett, rejtett állomással. Rejtettnek és mégis láthatónak kel lennie, ezt a nem gyenge ellentmondást még meg kell oldanom...

2011. június 20., hétfő

A sokadik pályaterv...

A kis helyre való tekintettel nem egyszerű feladat a pálya megtervezése. Mivel viszonylag sok járművet szeretnék rajta mozgatni - 3-4 mozdony 15-20 vasúti kocsi - ezért a papír tervek a felépítés után nem igazán jöttek be eddig. Az alábbi képen látható állomás már jónak tűnik, elférnek az átmenő vágányokon a szerelvények anélkül, hogy a kihúzó, tároló és fűtőházi vágányok forgalmát zavarnák. A rejtett állomás és az állomás közötti forgalom is megoldható. Most már tényleg csak a váltókra várok, no meg néhány egyenes és íves vágányra van szükség a rejtett állomás elkészítéséhez. A terep megoldásán még ötletelk, hogyan lehetne a vonatot minél hosszabb részen a nézők számára láthatóvá tenni. Plexi hátlap a rejtett állomásnál, egy hegyoldallal az állomás felől és támfallal megoldani a két állomás elválasztását?
A képen nem látszik a baloldalon az állomásépület előtti csonka vágányban van még egy váltó ahonnan a fűtőházba lehet bejárni a mozonyokkal. Persze csak gőz és dízel gépekkel, a piros sínszörnyetegek nem férnek be az áramszedők miatt.

2011. június 19., vasárnap

Fűtőház és váltóállító torony...

Miután a váltók még nem érkeztek meg és mostanában nem járok Pesten, hogy beszerezzek vágányanyagot a rejtett állomáshoz, és a terepépítéshez, marad az épület gyártás. Épült egy egyszerű váltóállító torony, a régi VERO készlet mintájára, szocreál kivitelben. Épül a mozdonyszín, ez fából és igyekszem neki igazán öreg kinézetet adni. Eddig tetszik ami elkészült belőle. Valószínűleg a raktár épület is evvel a megoldással készül, mivel a mozdonyszín mellé kerül. Így nem lesz összevissza épületekből az állomás, lesz benne valami egységesség.
Fűtőház belül még natúr, ha a külseje teljesen megszáradt belül össze lesz menve feketével, int mikor tiszta korom  a fal, mennyezet. Ja és persze kap világítást belülre, hogy láttszon a bent álló mozdony. 

2011. június 17., péntek

Retro hegyek...

A mai nap a barkácsolásról és a nagytakarításról szólt. A nagytakarítás a különböző alkatrészes dobozokban és zacsekokben folyt. Egy halom felesleges vackot begyűjtöttem, ezek átválogatása után az épület alkatrészes cucc egy cipősdoboznyira redukálódott.

A barkácsokás pedig a begyűjtött és még használható cuccok egy részének működő képessé tétele volt. Mindjárt elsőnek egy HR Modelle gyártmányú egykarú főjelző lett működésre bírva. Ehhez van egy hozzá illő működő képes tárcsás előjelző, ami szintén romokból lett felépítve. A kettő együtt utatós dolog lesz a pályán. Az egyik bejáratát az állomásnak evvel a két jelzővel fogom biztosítani, ami mindjárt a térközi közlekedést is megoldja. csak két kapcsoló vágány szükségeltetik hozzá, illetve egy kétáramkörös kapcsoló, amivel az automata és a kézi vezérlés átkapcsolható.

A továbbiakban épületek mentése folyt. Egy kissé hiányos, de a hiányzó részek pótlása után nagyon mutatós családi ház készült el, illetve az átválogatás után összegyűlt alkatrészek segítségével az állomás épület is kezd tetszetősebb külsővel rendelkezni. Már csak az ablakok utólagos "üvegezése" és "színes papírokkal átláthatatlanná tétele van hátra. A fedett peron és a vizi malom már régebben elkészültek. Van pár VERO fenyőfa is amik felkerülnek majd az asztalra.

Gyakorlatilag ami használható minden fel lett újítva, működésre lett bírva. Most már a váltókat várom és szükség van némi egyenes sín mennyiségre is a pálya befejezéséhez. Ha minden meglesz (reményeim szerint egy két héten belül) indul a pálya lerögzítése. Addig is a vezérlő egységet már össze tudom állítani, a tranzformátorral és megfelelő számú és elhelyezésű kapcsolóval, nyomógombbal ellátni. Egy 50 pólusú csatlakozó is rendelkezésre áll, annak egy ekkora asztal vezérléséhez elégnek kell lenni.

2011. június 15., szerda

Próbapálya építése és némi villanyvonatozás a szoba sarkában...

Miután összeraktam a második start készletes villanymozdonyt is plusz amit még teherkocsit tudtam,(két vagonnak egyelőre nincsenek kerekei) itt az ideje, hogy megmozduljon a vasút. Mivel a szőnyegen nem egészséges járatni a gépeket, ezért körülnéztem van e valami alaplemeznek való. Találtam is egy farost lapot, amire ugyan Moorbach állomás nem fér el, de egy más elrendezésű próbapálya igen.
Próbapálya az összes jelenleg működőképes mozdonnyal és kocsival. A két sínszörnyeteg éppen egy tehervonatot vonszol. Nem igazán megterhelő a két gépnek együtt ennyi kocsi szerintem még négyet ötöt el tudnának húzni.

Pihenő az állomáson. Az erdei vasút 2-3 kocsis szerelvényei után kimondottan változatosságot jelent egy ilyen tehervonat. A tárolóvágányon ott ácsorog a BR 81-es egy rövid személyvonattal. Az a szerelvény is problémamentesen fut a pályán, annak ellenére, hogy a sínek lerögzítetlenek, ezért van némi hullámvasutazás a dologban. De üzemel a pálya és ez a fontos. Ha megérkeznek a váltók, a rendbetételük után már csak a megfelelő alap kell és elkezdődhet az építés. Lehet, hogy lesz némi változtatás a tervben és kétvágányúsítom a pályát. Sokkal érdekesebb lenne a játék, bár úgy rengeteg tolatásról le kell mondani. Vagy mégsem...?

2011. június 14., kedd

TT Start villanymozdony átalakulása...

Ajándék lónak ne nézd a fogát, tartja a mondás. Viszont az ajándékozás után muszáj volt nekikezdeni átalakítani a két villanygépet. Valami félelmetesen ormótlan kinézetük van abban a gyári zöld színben. Ordít róluk a műanyag jelleg és a festésük csapni való. Tulajdonképpen nem is festett darabok, mert zöld műanyagból, vagy épp az adott színből öntik az egész kasznit, utána feketével gyorsan lefestik a forgóvázmaszkokat rá az a fém díszléc és mehet. Nem szép, de legalább csúnya! Az otromba fekete műanyag áramszedő imitációt már ne is említsük. Szóval igazi rettenet a sínen egy ilyen gép.

Így nézett ki átalakítás előtt a sínek réme... 

Nem volt mit tenni, miszlikre kellett szedni az egyik kasznit és némi szappanos lemosás után elkezdeni új színekre átfesteni. Valami kellemes vidám színösszeállításra gondoltam, így jött össze a piros alapszín, sárgára festett szélvédő kerettel és díszlécekkel. Az áramszedőket csak elképzeltem sárgára festve, pont olyan gusztustalanok lennének, mint feketén. Ezért inkább némi kis forrasztgatással készítettem rézből féltrapéz szedő imitációkat. Azokkal valahogyan jobb az összkép. Szürke forgóváz maszkok, tetőszelvény és a homlokfal alja az ütközők vonaláig. Szürke ütközők. Kap még a gép a két elejére kotró lemezeket, hogy ne legyen akkora szabad rés a két elején. Most sem szép, de már nem annyira csúnya.

Ilyen lett miután szétcincáltam, átfestettem... 

Most is ugyan az a kéttengelyes gép, bár az ólomsúlyok javítottak a futásán, vonóerején, mindenesetre már nem olyan borzalmas látvány mint a zöld verzió volt. Nem ordít róla a kőkorszaki technológia...


2011. június 13., hétfő

Egy vadonat Új project kezdete...

A napokban megajándékoztak egy komolyabb mennyiségű TT vasúttal. Mivel az erdei vasút is TT alapokra épült nagyon örültem a kapott dolgoknak. Először rögtön az erdei vasút bővítése ugrott be, de rábeszéltem magam, hogy ahhoz az asztalhoz nem szabad nyúlni. Az úgy van készen, bármi változtatás csak rontana rajta.

Tehát kezdjünk egy új asztal építésébe és ha már ennyi TT cucc van, akkor legyen rendes szabványos 1:120 méretarányú TT asztal. Nem akarok valami nagy asztalt építeni, minél kisebb hely foglalása a cél. A régi TT pályatervrajzok mazsolázása eredményre vezetett, az 1976-os kiadású pályatervrajz füzet 11-es pályája "Moorbach" elnevezésű lett a megvalósítás tárgya.


Egyvágányú fővonal, egy viszonylag nagyobb állomással és iparvágány kiágazással, valamint a hegy belsejében egy rejtett tároló állomással. Összesen tíz váltó található a pályán. Ebből egy, a rejtett tárolóban lévő csonkavágányé nem biztos, hogy nálam beépül. Valahogy nem hiszem, hogy kelleni fog az a vágány nekem valamire is. Esetleg egy mozdony, vagy egy motorvonat tárolására lehetne használni. Még ki kell elemezni a pálya forgalmi lehetőségeit. Mindenesetre az alapötlet megvan, a váltók és a sínanyag nagyrésze úgy szintén. A 140 x 80 cm hely pedig igazán nem mondható nagynak.


Ez a megoldás egy hegyvidéki hangulatos asztal. Én azt hiszem kicsit modernizálni fogom, városi környezetve teszem a vasutat, fent a hegyen a házak között még a villamos közlekedés sem kizárt, legalábbis annak imitálása álló modellekkel.