2011. október 5., szerda

Új gazdája van a H0-ás asztalnak...

A napokban új gazdára lelt a H0-ás kis terepasztal. Egy kisgyerek tulajdonába került, aki nagy vasútrajongó. Sok sikert az üzemeltetéshez!

2011. július 11., hétfő

Épül a terep...

Beszereztem némi terepfű szőnyeget. Gyakorlatilag a rejtett állomásom kívül a teljes területet beborítottam terepfűvel. A hét végéig elkészítem a rejtett állomás oldalfalazatát, reményeim szerint a kövezet mintáit is bemarom. Utána már csak festék és terepanyag kérdése a dolog. Fent az állomás felett pedig az utcarészlet kidolgozása is elkezdődhet. Két kép a jelenlegi állásról...
Állomás terepfűvel egyelőre ágyazat nélkül, érkező és induló vonatokkal...
Érkező tehervonat TT Startos erőgéppel, a párja a fűtőházban bujkál.

Lassan de biztosan terepasztal lesz belőle előbb utóbb. A TT Startos gépek elképzelhető, hogy hosszabb ideig használatban maradnak. Ebben az esetben az áramszedő imitációkat le kell cserélni valódi áramszedőkre. Persze sima mezei TT szedőkre, a lehető leg olcsóbb megoldással. A gépek lesúlyozását már most meg kell oldani a nagyobb vonóerő érdekében és a stabilabb futás miatt.

  
  

2011. július 7., csütörtök

Megérkezett a BR-110...

Megjött a második modell mozdony. A BR-81 mellett most már van egy használható dízel is a pályán. Korához képest egész jó állapotban, hibátlan futással.

Izomgépek: BR-110 és BR-81. Háttérbrn az egyik TT Start villanymozdony némi kis színkorrekcióval, félpantográf szedő immitációval. 

Ezek után a két TT start villanymozdony donorrá válik az erdei vasúti terepasztal számára épülő mozdonyokhoz. A kérdés még mindíg nincsen eldöntve, hogy egy modern motorvonatot építsek belőlük két hajtott véggel, vagy két különálló dízelmozdony épüljön, példának okáért kettő LH-45. Mindkettőnek van előnye és hátránya, a két dízelmozdony mellett szól a teherforgalom beindítása, a Motorvonat mellett pedig az összekötő vágány gyakoribb használata. 

2011. július 3., vasárnap

Fejlemények a nagy vasúton és az erdei vasúton...

Ma elkészült a terepasztal vezetékelésének egy része. Már kap a pálya áramot stabilan, vannak szakaszolások és elektromosan kapcsolhatóak a váltók. Mindez ki van vezetve az asztal széléig. A következő feladat a csatlakozófejbe beforrasztani a vezetékeket, elkészíteni a vezérlődobozt, hogy ami működőképes az működhessen végre. Ezután jön a jelzők megépítése és beszerelése a pályába. A kijárati jelzők sima egyszerű két fényű jelzők lesznek, a bejárati jelzőket viszont szeretném négy fénnyel építeni. A szabad jelzés pedig a váltó állástól függően zöld illetve két sárga fény lenne rajtuk. Persze előjelző is épül hozzájuk mind a kettőhöz. Lesz még egy tolatás jelző is ami a tároló vágányok felőli forgalmat fogja szabályozni a váltó állásának megfelelően.
Jövő héten érkezik a BR-110 mozdony. Avval a géppel kicsit megváltozik a pálya vontató állománya. A kis kéttengelyes gőzmozdony átkerül a nagyvasúti pályára és a rövid kis személy vonatok továbbítására megfelelő lesz. A BR-81 illetve a BR-110 pedig lefedi a teherforgalmat egyelőre. Később egy BR-92 lesz a személyforgalom bonyolítására beszerezve, és egy-két további személykocsi. Másik variáció egy BR-103 a teherforgalomhoz és akkor BR-110 kap egy emeletes kocsit vagy kettő négytengelyes gyorsvonat kocsit. Az utóbbi megoldás a valószínűbb.

Miután ekkor a két TT start villanymozdonyra már nem lesz szükség, az a két gép és a kis kéttengelyes gőzös, átkerülnek az erdei vasútra. A gőzös kap egy másik vezető állást, hogy erdei vasutasabb kinézete legyen, a két TT start hajtásra pedig két LH-45 kasznit szeretnék építeni, a saját lehetőségeim szerint. Az egyiket MÁV színezéssel, a másikat pedig A régi úttörővasút színezésével, vagy valamilyen kék színezéssel, a járműparkot színesítendő.

Az erdei asztalon a hatalmas üres macskakövezett területre a templom előtt pedig egy kis füves területre egy fa haranglábat építek, lazúrral leantikolom, mint valami száz éves dolog úgy fog kinézni. Kell oda még továbbá néhány jelzőtábla is az utak mellé a tökéletesség fokozására, illetve, ha pénztárca engedi időszerű a különböző figurák beszerzése is.

2011. június 25., szombat

Vágányok rögzítése, és a rengeteg vezeték...

Amint a képen látható elkészült a vágányzat. Még egy rövid csonka vágány épült az állomás kijáratába, ami igazából a majdani folytatásnál kaphat szerepet. Egyelőre egy kocsi vagy egy nem túl hosszú mozdony tárolására alkalmas.


A legunalmasabb része zajlik a dolognak, vezetékszerelés. Pályarészek és szakaszolások táplálása, majd a váltók és a már meglévő jelzőké. Kell egy halom nyomógomb és kapcsoló. Bár pici az asztal azért lesz rajta mit kapcsolgatni. De az még egyelőre odébb van. Most először a táplálás lesz elkészítve és egy ideiglenes kapcsolósorral a szakaszolások vezérlése. Ha ez megvan, a vezérlő egység elkészüléséig lehet kicsit tesztelgetni a pályát. Már épp idelye lenne egy rendeset villanyvonatozni. Lassan van mivel.

2011. június 23., csütörtök

Megérkeztek a váltók, végleges a pályaterv...

Ma megérkezett a nyolc TT váltó. Kicsit meg kellett változtatni a pályatervet, mivel a nyolcból mindössze kettő volt jobbos váltó. Nem túl nagy a változás, csak a rejtett állomás csonkavágányának a bejárati váltója került az állomás másik végére. A nyolcból hét váltó menthető volt, bár egy kézi kapcsolású jobbost be kellett áldozni.
A képen látható pálya lett a végleges megoldás, még egy csonkavágány elképzelhető az állomástól jobbra bekötve a tároló vágányba. Rövid szerelvények, rövid mozdonyok fognak tudni ezen a pályán hatékonyan dolgozni. A két négytengelyes hűtő alapból elfoglal egy tároló vágányt. Ez van, majd megoldjuk. Rengeteg tolatásra vonatmozgásra lesz nem csak lehetőség, hanem szükség is.
Az asztal az egyelőre még nem rejtett, rejtett állomással. Rejtettnek és mégis láthatónak kel lennie, ezt a nem gyenge ellentmondást még meg kell oldanom...

2011. június 20., hétfő

A sokadik pályaterv...

A kis helyre való tekintettel nem egyszerű feladat a pálya megtervezése. Mivel viszonylag sok járművet szeretnék rajta mozgatni - 3-4 mozdony 15-20 vasúti kocsi - ezért a papír tervek a felépítés után nem igazán jöttek be eddig. Az alábbi képen látható állomás már jónak tűnik, elférnek az átmenő vágányokon a szerelvények anélkül, hogy a kihúzó, tároló és fűtőházi vágányok forgalmát zavarnák. A rejtett állomás és az állomás közötti forgalom is megoldható. Most már tényleg csak a váltókra várok, no meg néhány egyenes és íves vágányra van szükség a rejtett állomás elkészítéséhez. A terep megoldásán még ötletelk, hogyan lehetne a vonatot minél hosszabb részen a nézők számára láthatóvá tenni. Plexi hátlap a rejtett állomásnál, egy hegyoldallal az állomás felől és támfallal megoldani a két állomás elválasztását?
A képen nem látszik a baloldalon az állomásépület előtti csonka vágányban van még egy váltó ahonnan a fűtőházba lehet bejárni a mozonyokkal. Persze csak gőz és dízel gépekkel, a piros sínszörnyetegek nem férnek be az áramszedők miatt.

2011. június 19., vasárnap

Fűtőház és váltóállító torony...

Miután a váltók még nem érkeztek meg és mostanában nem járok Pesten, hogy beszerezzek vágányanyagot a rejtett állomáshoz, és a terepépítéshez, marad az épület gyártás. Épült egy egyszerű váltóállító torony, a régi VERO készlet mintájára, szocreál kivitelben. Épül a mozdonyszín, ez fából és igyekszem neki igazán öreg kinézetet adni. Eddig tetszik ami elkészült belőle. Valószínűleg a raktár épület is evvel a megoldással készül, mivel a mozdonyszín mellé kerül. Így nem lesz összevissza épületekből az állomás, lesz benne valami egységesség.
Fűtőház belül még natúr, ha a külseje teljesen megszáradt belül össze lesz menve feketével, int mikor tiszta korom  a fal, mennyezet. Ja és persze kap világítást belülre, hogy láttszon a bent álló mozdony. 

2011. június 17., péntek

Retro hegyek...

A mai nap a barkácsolásról és a nagytakarításról szólt. A nagytakarítás a különböző alkatrészes dobozokban és zacsekokben folyt. Egy halom felesleges vackot begyűjtöttem, ezek átválogatása után az épület alkatrészes cucc egy cipősdoboznyira redukálódott.

A barkácsokás pedig a begyűjtött és még használható cuccok egy részének működő képessé tétele volt. Mindjárt elsőnek egy HR Modelle gyártmányú egykarú főjelző lett működésre bírva. Ehhez van egy hozzá illő működő képes tárcsás előjelző, ami szintén romokból lett felépítve. A kettő együtt utatós dolog lesz a pályán. Az egyik bejáratát az állomásnak evvel a két jelzővel fogom biztosítani, ami mindjárt a térközi közlekedést is megoldja. csak két kapcsoló vágány szükségeltetik hozzá, illetve egy kétáramkörös kapcsoló, amivel az automata és a kézi vezérlés átkapcsolható.

A továbbiakban épületek mentése folyt. Egy kissé hiányos, de a hiányzó részek pótlása után nagyon mutatós családi ház készült el, illetve az átválogatás után összegyűlt alkatrészek segítségével az állomás épület is kezd tetszetősebb külsővel rendelkezni. Már csak az ablakok utólagos "üvegezése" és "színes papírokkal átláthatatlanná tétele van hátra. A fedett peron és a vizi malom már régebben elkészültek. Van pár VERO fenyőfa is amik felkerülnek majd az asztalra.

Gyakorlatilag ami használható minden fel lett újítva, működésre lett bírva. Most már a váltókat várom és szükség van némi egyenes sín mennyiségre is a pálya befejezéséhez. Ha minden meglesz (reményeim szerint egy két héten belül) indul a pálya lerögzítése. Addig is a vezérlő egységet már össze tudom állítani, a tranzformátorral és megfelelő számú és elhelyezésű kapcsolóval, nyomógombbal ellátni. Egy 50 pólusú csatlakozó is rendelkezésre áll, annak egy ekkora asztal vezérléséhez elégnek kell lenni.

2011. június 15., szerda

Próbapálya építése és némi villanyvonatozás a szoba sarkában...

Miután összeraktam a második start készletes villanymozdonyt is plusz amit még teherkocsit tudtam,(két vagonnak egyelőre nincsenek kerekei) itt az ideje, hogy megmozduljon a vasút. Mivel a szőnyegen nem egészséges járatni a gépeket, ezért körülnéztem van e valami alaplemeznek való. Találtam is egy farost lapot, amire ugyan Moorbach állomás nem fér el, de egy más elrendezésű próbapálya igen.
Próbapálya az összes jelenleg működőképes mozdonnyal és kocsival. A két sínszörnyeteg éppen egy tehervonatot vonszol. Nem igazán megterhelő a két gépnek együtt ennyi kocsi szerintem még négyet ötöt el tudnának húzni.

Pihenő az állomáson. Az erdei vasút 2-3 kocsis szerelvényei után kimondottan változatosságot jelent egy ilyen tehervonat. A tárolóvágányon ott ácsorog a BR 81-es egy rövid személyvonattal. Az a szerelvény is problémamentesen fut a pályán, annak ellenére, hogy a sínek lerögzítetlenek, ezért van némi hullámvasutazás a dologban. De üzemel a pálya és ez a fontos. Ha megérkeznek a váltók, a rendbetételük után már csak a megfelelő alap kell és elkezdődhet az építés. Lehet, hogy lesz némi változtatás a tervben és kétvágányúsítom a pályát. Sokkal érdekesebb lenne a játék, bár úgy rengeteg tolatásról le kell mondani. Vagy mégsem...?

2011. június 14., kedd

TT Start villanymozdony átalakulása...

Ajándék lónak ne nézd a fogát, tartja a mondás. Viszont az ajándékozás után muszáj volt nekikezdeni átalakítani a két villanygépet. Valami félelmetesen ormótlan kinézetük van abban a gyári zöld színben. Ordít róluk a műanyag jelleg és a festésük csapni való. Tulajdonképpen nem is festett darabok, mert zöld műanyagból, vagy épp az adott színből öntik az egész kasznit, utána feketével gyorsan lefestik a forgóvázmaszkokat rá az a fém díszléc és mehet. Nem szép, de legalább csúnya! Az otromba fekete műanyag áramszedő imitációt már ne is említsük. Szóval igazi rettenet a sínen egy ilyen gép.

Így nézett ki átalakítás előtt a sínek réme... 

Nem volt mit tenni, miszlikre kellett szedni az egyik kasznit és némi szappanos lemosás után elkezdeni új színekre átfesteni. Valami kellemes vidám színösszeállításra gondoltam, így jött össze a piros alapszín, sárgára festett szélvédő kerettel és díszlécekkel. Az áramszedőket csak elképzeltem sárgára festve, pont olyan gusztustalanok lennének, mint feketén. Ezért inkább némi kis forrasztgatással készítettem rézből féltrapéz szedő imitációkat. Azokkal valahogyan jobb az összkép. Szürke forgóváz maszkok, tetőszelvény és a homlokfal alja az ütközők vonaláig. Szürke ütközők. Kap még a gép a két elejére kotró lemezeket, hogy ne legyen akkora szabad rés a két elején. Most sem szép, de már nem annyira csúnya.

Ilyen lett miután szétcincáltam, átfestettem... 

Most is ugyan az a kéttengelyes gép, bár az ólomsúlyok javítottak a futásán, vonóerején, mindenesetre már nem olyan borzalmas látvány mint a zöld verzió volt. Nem ordít róla a kőkorszaki technológia...


2011. június 13., hétfő

Egy vadonat Új project kezdete...

A napokban megajándékoztak egy komolyabb mennyiségű TT vasúttal. Mivel az erdei vasút is TT alapokra épült nagyon örültem a kapott dolgoknak. Először rögtön az erdei vasút bővítése ugrott be, de rábeszéltem magam, hogy ahhoz az asztalhoz nem szabad nyúlni. Az úgy van készen, bármi változtatás csak rontana rajta.

Tehát kezdjünk egy új asztal építésébe és ha már ennyi TT cucc van, akkor legyen rendes szabványos 1:120 méretarányú TT asztal. Nem akarok valami nagy asztalt építeni, minél kisebb hely foglalása a cél. A régi TT pályatervrajzok mazsolázása eredményre vezetett, az 1976-os kiadású pályatervrajz füzet 11-es pályája "Moorbach" elnevezésű lett a megvalósítás tárgya.


Egyvágányú fővonal, egy viszonylag nagyobb állomással és iparvágány kiágazással, valamint a hegy belsejében egy rejtett tároló állomással. Összesen tíz váltó található a pályán. Ebből egy, a rejtett tárolóban lévő csonkavágányé nem biztos, hogy nálam beépül. Valahogy nem hiszem, hogy kelleni fog az a vágány nekem valamire is. Esetleg egy mozdony, vagy egy motorvonat tárolására lehetne használni. Még ki kell elemezni a pálya forgalmi lehetőségeit. Mindenesetre az alapötlet megvan, a váltók és a sínanyag nagyrésze úgy szintén. A 140 x 80 cm hely pedig igazán nem mondható nagynak.


Ez a megoldás egy hegyvidéki hangulatos asztal. Én azt hiszem kicsit modernizálni fogom, városi környezetve teszem a vasutat, fent a hegyen a házak között még a villamos közlekedés sem kizárt, legalábbis annak imitálása álló modellekkel.

2011. május 1., vasárnap

Akkor most a másik asztal...

Ez a rész még nagyon darabos. Pár épület, egy-két fa, néhány közvilágítási lámpa és kész. Még közel sincs kinézetben az erdei részhez. De lehet belőle jó asztalt építeni, az alap már megvan hozzá.

  M61 és gabona szállító. MÁV szerelvény a javából!


  Egyelőre még CSD festésű szergej. Hamarosan kap egy jó kis remot átfestést.


  E69-02  "Pauline" Mátramérges állomás II. vágányán a rakodónál két nyitott kocsival. Hamarosan az erdei vasútról érkező rönkfát rakodják a szerelvénybe.


  E44 személyvonattal az állomás I. vágányán. Persze felsővezeték alatt, naná!

  E44 közelről. Nekem nagyon bejönnek ezek a régi villanymozdonyok. Sugárzik róluk a brutális erő. Na persze egy Tauhoz, vagy Traxxhoz képest sehol nincsenek, de azért...

  Kicsit más szögből és távolabbról. 



  Mártamérges vasútállomás kell még dolgozni az összhatáson, de az alapok megvannak és az eddigi eredmények is biztatóak.


  Vasút a város szélén, a pálya mellett egy régi tanyaház. Némi emlék a régi világból, mielőtt kinőtt a földből az új város.

  A bal alsó sarokban még egy régi épület, amit nem bontottak le. De a háttérben már ott az új betondzsungel. Emeletes házak, sok aszfalt és beton, kevés zöld, növény, fa, stb... Szerintem a két asztal jól érzékelteti a városok sivárságát a természettel szemben.

  Az öreg ház, talán megmenekül a dózeroktól... :-)


  Utcakép. Kicsit még sivár. Sokkal szebb nem is lehet egy városi utca. Legalábbis ahol ennyire zsúfolt a tér.

  Itt még kicsit szellősebb a tér. De ha az öreg tanyát is lebontják és a helyére kerül egy betonszörny, itt sem marad levegő.

  Az állomás, háttérben a vidéki világgal. Mennyivel mozgalmasabb, mint a betontenger. Na és sokkal zöldebb!

  Ez is Mátramérges állomás, a hegyoromról nézve. Itt működik az utasbarát menetrend. Tökéletes a kisvasút csatlakozása a nagyvasúttal. :-)

  Közben II. vágányra betolt M61...


  kicsit jobbra mozogva, kb. a Kápolnáslápai vasúti átjáró elől fényképezve...

  E44 és M61 együttállás. Háttérben éppen kijár az állomásról az erdei vasút szerelvénye.


  A végére még egy kép a betondzsungelből. 


Egyelőre itt tart az asztal, lesz ez még sokkal jobb is a tervek szerint.  

















Összeállt a két asztal...




Nem rossz, nem rossz... De kelleni fog egy köztes darabot építeni, ahol az utakat el lehet vezetni, mert kicsit hülyén náz ki a dolog, hogy az egyik út az erdeivasút mellett a fatelepről kifelé megszűnik illetve az állomás raktárépületéhez vezető földút belefut az erdei vasút összekötő vágányának támfalába. Egy kb. 10 centi széles átvezető darabot kell csinálni. Részben az utak miatt, részben az erdei vasút átrakója is bővülhet egy két vágánnyal.

 Mátramérges vasútállomás erdei vasúti oldala. Itt csatlakozik a két asztal egymáshoz. Erdei vasúti szerelvény nosztalgia gőzössel. Előfogat pedig Mk-48.




  Kicsit homályos távlati kép Fenyvesvölgy állomásról. Az üzemanyagtöltő előtti szép nagy fát ma ültettem.

  LÁEV motorkocsi és a csámpás lámpás. Természetesen már visszaragasztottam a helyére a cuccot.



  Az új szerzemény: BR81. Volt némi hibája a srácnak, de egy 50-es bognárszegből készített tengely és egy megfelelő fogaskerék megoldást jelentett. Azóta vígan továbbítja a tehervonatot a hegyi pályán. Kellett egy erősebb gép, mert a két tengelyes gőzmozdonyok kínlódtak az emelkedőn.


  Fenyvesvölgy a másik irányból. Tehervonat éppen kijár a II. vágányról.



  BR81 Kápolnás lápa megállóhelynél. Szépen jön fel a tehervonattal, erőlködés nélkül. Hiába... Az a rengeteg súly benne és a négy hajtott tengely azért nem semmi.
  Tehervonat lejtmenetben. Szerelvény végén C-50 a fékezőgép! :-)



2011. április 20., szerda

Már majdnem készen...

Már csak a két alagút bejáratot kell elkészíteni, némi fű, kavics, homok felragasztása és kész a H0-ás pálya. A hét végén kerül sor az első összeépítésre és a beüzemelésre. Erről az attrakcióról készül egy videófilm is, ami szintén felkerül ide is többek között. Már nagyon kíváncsi vagyok a két asztal együttesére, működésére és főképp, hogy milyen hatással lesz a szemlélőkre. Remélem megint nagy durranás lesz a cucc mint tavaly a kiállításon, illetve az Agria Parkban volt...

2011. április 19., kedd

Elkészült az utolsó hat emeletes...

Elkészült az utolsó hat emeletes ház az asztalra. Most még a támfalakat kell rendbe tenni, illetce az úttestet átfesteni villám gyorsan. A két háromemeletes ház valószínűleg nem készül le a kiállításra, tekintve, hogy van ezer más feladat is.
A klub asztalon az egyenes és a még csak tervezett kanyar modulnak is el kéne készülni. Szerintem azok is csak szerkezetkészek lesznek, hogy fusson rajtuk a vonat, terep nem fog elkészülni... Meglátjuk.
A saját asztalok minden esetre ott lesznek a szeren.

2011. április 10., vasárnap

Parrot center...

Elkészültem egy érdekes és főképpen színes épülettel, amit nagyjából az asztal közepére sikerült elhelyezni. Amolyan bevásárló központ szerűség, a lehető legtöbb szín felhasználásával. A jövő héten még elkészítem a hiányzó emeletes házakat és a terepmunkát. Egy két rézsű füvesítése, némi támfal és az illesztések eltüntetése van még hátra. Szombat lesz a nagy nap, mikor összeillesztem a két terepasztalt, elkészítem az összekapcsolást és némi próbafuttatást is tartok mind a két asztalrészen. Három szerelvény tud összesen kőrözni a pályákon, remélem elég látványos lesz a gyerekeknek, felnőtteknek. Be kell szereznem még egy BR-92-es gőzöst az erdei vasútra(TT) és átalakítani, hogy némi hasonlóságot mutasson egy Resitcai gyártású erdei vasúti gőzöshöz.
Mk-48+a kis gőzmozdony a Baxokkal az alsó vonalon, A nagyobb gőzös teherezik a felső pályán, Motorvonat meg jön megy itt is ott is. Nagyvasúton pedig egy személy és egy tehervonat felváltva fog közlekedni. Még gondolkodom a két rövid tehervonat megoldáson, akkor lehet kicsit szabadabban jönni menni a pályán a személy vonattal és a tároló is használatban lesz, lesznek tolatások, stb. Közben készül a hang is...

2011. április 7., csütörtök

Épül a city...

Elkészült kettődarab hat emeletes ház. Lapostetősek, egyforma zöld anyagból. Az egyik erkélyes, a másik nem. Még kettő ilyen épület fér el az asztalon illetve az alagút fölötti területen kettő, de ott cak max három emelet, a magasságok limitálása miatt. Jelenleg az asztal legmagasabb pontja 25 cm. A kétemeletes kék ház tetejéről remekül lehet majd startolni az RC helikopterrel, csak a leszállásnál kell figyelni, hogy ne bontson le az ember semmit.

2011. április 6., szerda

Emeletes házak, városi arculat...

Ma ismét majdnem teljesen elkészült egy ház. Ez egy szép darab, hat emelet magas. Kilóg rendesen az asztalból. Még kettő ilyet kell csinálnom és kettő három emelet magasat. Úgy döntöttem, csak ilyen szép nagy toronyházak lesznek, kivétel persze a tanya, ami kap majd valami csárda megjelölést. Egész jól fog kinézni a két asztal együtt, ahogy a vidéki környezetből átmegy a dolog egy teljesen városi világba. Kis ügyességgel, még autók is rohangálnak majd az utakon előbb utóbb. Persze a házakon kívül még sok minden más is kell, de az már a kiállítás utánra marad biztosan.

2011. április 5., kedd

Elkészült az első városi ház...

Jó böszme kockaház lett. Két emelet, a földszinten egy REÁL bolttal. Teljesen fantazy épület, de a pálya arculatába belefér. A következő project három darab egyforma toronyház felhúzása az asztalra. Ha ezekkel elkészülök akkor mondhatni az épületek megvannak. Akkor még a növényzet, kerítések és pár apróság még belefér az időbe, hogy a két asztalrész között ne legyen feltűnő a különbség. Sajnos a közlekedési jelzőlámpák már biztos nem készülnek el a kiállításig, örülök ha a vasúti jelzők meg lesznek.

2011. április 4., hétfő

Körbeért a felsővezeték, alakul az arculat...

Elkészült a felsővezeték. Mint mindent ezt is lehet majd csicsázni fehér szigetelők felhelyezésével, vagy a felsővezeték jelzéseinek elhelyezésével. el kell még készíteni négy darab négy fényes kijárati jelzőt is. A környezet annyiban változik, hogy a két kis ház az asztal közepéről felkerült az alagút fölé, lent pedig nagy emeletes kockaházakból egy városias rész épül. Az eredeti terveknek megfelelően. 3-4-5 szintes épületek lesznek, 4-5 darabot tudok elhelyezni az asztalon.A tanya megmarad lent mint tájház. Kap kerítést meg mindenféle más jó dolgot, hogy a vidékies környezetet át tudja vezetni a városiasba az asztal.
Na és persze a növényzetről sem lehet megfeledkezni, kell ismét csak 50-60 darab fát gyártanom, hogy kizöldelljen az asztal, ahol csak lehet. Moha zuzmó is kell még, hogy a kisebb bokrokat, stb el tudjam készíteni. A kiállításig mindenre már nem lesz idő, de a nagyja talán elkészül.

2011. március 31., csütörtök

Épül a felső vezeték, készülnek a fény jelzők...

                                                        E-44 és E-69 felsővezeték alatt...

Az állomásnak kezd állomás formája lenni. A helyükre kerültek 5 darab kivételével a felsővezeték tartó oszlopok. A hiányzó darabok a holnapi nap folyamán a lesznek telepítve. A hét végén ha minden igaz elkészül a teljes felső vezeték az asztalon. Ami készen van eddig az jól működik és látványnak sem rossz. A képen még igencsak forrasztás közben van a dolog. Fekete festékkel megkezelve a vezetéket és előtte az egyenetlenségeket eltüntetve egész jól mutat a pálya és rajta a villany mozdonyok.

A jövő hétre marad a terep befejezése és a szükséges négy darab négy fényes jelző elkészítése. Valszeg a tárolóhoz csinálok egy tolatás jelzőt is, ami a váltó visszajelző érintkezőivel kitűnően vezérelhető. Visszajelzésnek sem rossz, hogy tudjam mi van a pálya túlfelén.
                                                C-50 maradványa a felhagyott romos rakodón.

2011. március 27., vasárnap

Épül a H0-ás asztalrész, alakul az átrakó...

Jelentős haladás az asztalrészen. Elkészült az alagút szerkezete, most már csak a megfelelő terep kialakítás van hátra. Ez is mindössze az asztal kb 1-8-ad részén. Némi ágyazat építési munka még hátra van azután jöhet a felsővezeték felépítése a pálya fölé és akkor már akár kiállítható is a dolog.
A képeken látható már némi terepasztal szerű állapot. A kisvasúti vágány nem lesz ilyen szép, kap gyomot, gazt, mifenét, hogy megfelelően elhanyagolt legyen és szeretnék csinálni oda egy ottfelejtett teherkocsit, amit a rozsda rág rendesen, rajta néhány rothadt, mohos farönk, a teherfuvarozás idejéből. Egy romos raktárépület és egy lepukkant rakodó már készítés alatt.


Raktárépület a nagyvasút mellett 

Az állomás épület és villanymozdony egyelőre felső vezeték nélkül  


                                                     Kisvasúti és nagyvasúti szerelvény az állomáson

2011. március 25., péntek

Közeledik Május 6...

Több mint egy hónapig nem írtam ide semmit, pedig lett volna mit. Néhány hétre leállt a saját asztal építése, egy másik kis terepasztal rendbehozása miatt. TT méretű és nagyon pici, de sikerült némi átalakítással egy viszonylag látványos dolgot létrehozni. Azaz nem is némi átalakítással, mert teljesen asztallapig le kellett bontani mindent. De végül 3 hét után elnyerte a dolog a végleges formáját, Pálya, ágyazat, terep minden rendben van. Persze lehetne ragozni még a dolgot, de akkor pár hónapig még biztosan itt lenne az asztal.

Most viszont más a saját H0-ás asztalomat csinálom, ami kapcsolódni fog az erdei vasutas asztallal. A keskeny nyomtávú pályát nem vezetem át, mindössze egy elhagyott rakodó vágány lesz a nagyvasúti sín mellett. Ide esetleg készítek egy két ócska teherkocsit, hogy szemléltesse a kisvasutak mai elkeserítő állapotát. A leendő alagút pályaszakaszán elkészült a felső vezeték. Hamarosan a teljes pálya felett végig vezetem. Az asztal kicsi és a vágányzat sem bonyolult, a felsővezetéknek köszönhetően viszont komoly kinézete lesz. Készülnek az épületek, fák, és egyéb tereptárgyak, hogy a kiállításon már egy egységként szerepeljen a két asztal és egy valóságban elképzelhető kisvasút-nagyvasút kapcsolatot lássanak a nézők.

Érkezett néhány új H0-ás jármű, két kis személykocsi és egy kéttengelyes kis gőzös. Nem túl sok ami van de erre a kis pályára már megvan a megfelelő mennyiségű mozdony és kocsi. Esetleg egy-két kéttengelyes teherkocsit még beszerzek, hogy egy valósághű tehervonat is összeálljon.

2011. február 15., kedd

Nagyvasúti fejlesztések...

Jó régen nem írtam ide...

Jön a tavasz, közeledik az újabb kiállítás itt Verpeléten. Kezd formálódni a nagyvasúti asztalka is. a H0 vágányzat kisebb asztalon van mint az erdei vasút, de azért odafért egy kétvágányos kis állomás, igaz, hogy ívben van, hogy vonat is beférjen. mellette még kialakult egy kétvágányos tároló-rakodó, ahol néhány teherkocsit el lehet tárolni. Valami kisebb üzem épület kerül majd a vágányok mellé. Némi fű, ágyazat, és homokkal borított terület már elkészült.

A nagy kérdés: Legyen e felső vezeték, vagy ne legyen? Mellette szól, hogy nagy mértékben emeli a látványosságot, még egy ilyen kicsi asztalka esetében is. Ellene, hogy még egy ilyen kicsi asztalka esetében is elég nagy meló. Még akkor is, ha egy jó darabon alagútban fut a pálya, ahol nem kellenek szép oszlopok, és a munkavezeték fölé tartósodrony. Az átrakó rész is jobb lenne felsővezeték nélkül a daruzás miatt, de az igazából nem zavaró. mire az alagutat befejezem eldöntöm a felsővezeték kérdést is.

2011. január 18., kedd

Nagyvasúti tesztmenet, épületek...

A nagyvasúti rész vágányzata (ami nagyon de nagyon egyszerű) lerögzítésre került. Mielőtt az ágyazatnak nekiállnék, alapos tesztnek vetettem alá a vágányzatot. Tobb mozdonnyal és több szerelvénnyel is nyüstöltem órákon keresztül a pályát. Hibátlan.
A nagyvasúti állomásépület is elkészült, raktárral és bicikli tárolóval. Jöhet a sok unalmas emeletes ház. Ablak hegyek mindenhol, tűzfalak, stb... Hat emelet magasság elegendő. földszinttel együtt 28 centi magas épületek lesznek! Ha kivilágíthatóak lesznek látványos lesz az asztalnak ez a része is.

2011. január 16., vasárnap

Szépen lassan de készül a nagyvasúti rész is...

Erőt vettem magamon és elkészítettem az asztal famunkáját. Keret, merevítés rá a fedőlap. Nem nagy sőt H0 méretben kimondottan kicsi, szinte nevetséges a 100x160 centis terület. Viszont az elképzelt pálya ésterep megvalósításához pontosan elegendő. Mindössze négy váltó van a pályában. Egy kétvágányos állomás abból kiágazik egy iparvágány ami az ipartelepen szintén ketté ágazik egy váltóval. Teljesen egyszerű kis mellékvonali üzem. Ami a finomság lesz benne, az a felsővezeték...

2011. január 13., csütörtök

2011-es tervek...

Miután az erdei vasuta terepasztal már egész jól áll, legalábbis szerintem, időszerű a tovább fejlesztés. A terv a következő: Építeni szeretnék egy H0-ás nyomtávú pályát, ami nem lesz túl nagy és bonyolult. Az állomási részen kapcsolódni fog az erdei vasutas asztallal, annak az alsó vonali állomásánál. Így kialakul egy nagyvasút - erdei vasút összképet bemutató terepasztal, ahol a nagyvasút városi környezetben fut. Egyvágányú fővonal, felsővezetékkel ellátva. Fényjelzők a pálya mellett.
A városias jelleget emeletes kockaházak, aszfaltozott utak, jelzőlámpás kereszteződések, stb. alkalmazásával szeretném megvalósítani. A nagyvasúti állomáson lesz egy kisvasúti átrakó is ami persze már romokban hever, mint az országban sok helyen. Gyomos-romos rakodó, lepusztult fűtőház...

2011. január 3., hétfő

Boldog Új Évet Kívánok!

Boldog új évet kíván YanezTTrain és erdei vasútjának teljes üzemképes gördülő állománya.